Sosyal Medya Nedir? [Rehber]

Sosyal Medya Nedir?

Sosyal medya, kullanıcıların online ortamda bir araya gelip fikir alışverişi yapmasına, tartışmasına, iletişim kurmasına ve herhangi bir biçimde sosyal etkileşime girmesine olanak tanıyan, web tabanlı yazılım ve hizmetleri tarif etmek için kullanılan bir çatı terimdir. Bu karşılıklı etkileşim metinsel, işitsel, görsel, video ve diğer biçimlerde de, bunların bir araya geldiği her türlü kombinasyon biçiminde de olabilir. Yeni içerik kuşağı işin içine katılabilir; mevcut içeriğin önerilmesi ve paylaşılması, ürün, hizmet ve markaların değerlendirilmesi ve onlara not verilmesi, güncel gelişmelerin tartışılması, hobiler, ilgi alanları ve heveslerin paylaşılması, deneyim ve uzmanlıkların paylaşılması… Yani, dijital kanallar aracılığıyla hemen her şeyin yaygınlaştırılması ve paylaşılması mubahtır.

Search Marketing Now için yayımlanan bir webcastte Xoogler ve önde gelen sosyal medya yorumcularından Vanessa Fox sosyal medyayı şöyle tarif ediyor: “İnsanların birbiriyle online olarak konuşabileceği sayısız yol vardır ve insanları birbiriyle online olarak konuştuğu yer sosyal bir ağdır. Kurumsal bir bakış açısından sizi en çok ilgilendiren şey ise, insanların siz, ürünleriniz ve önemsediğiniz konular hakkında nerede konuştuklarıdır.”

Çok sayıda internet sitesi artık sosyal medya öğelerini hedef kitleleriyle iletişim kurabilmek için kullanıyor ve bunlardan son yıllarda ortaya çıkan (Facebook, YouTube, ve Twitter gibi) yüksek profilli bazıları tüm iş modellerini online sosyal medyanın, yani kullanıcı katılımı ve kullanıcı tarafından yaratılan içeriğin (UGC), artan popülerliği üzerine oturtuyor.

Sosyal Medya Yeni Bir Şey Değil

Sosyal medya hakkında en yanlış bilinenlerden biri de yeni bir şey olduğudur. Online sosyal etkileşim en baştan beri mevcut. En ham haliyle sosyal medya webden yaklaşık 20 yıl önce ortaya çıkmıştı. Primitif dial-in mesaj panosu hizmetleri ve Compuserve ve Prodigy gibi online topluluklar üyelerinin birbirlerine online mesaj göndermelerini mümkün kılıyordu, UseNet gibi haber grupları benzer görüşteki katılımcılarına, beyin ameliyatlarından muhabbet kuşlarına kadar çok geniş bir yelpazede fikir alışverişi yapma imkanı sunuyordu, bir de benzer bir işlevi yerine getiren e-posta tartışma grupları vardı. İnternet bağlantılı sohbetle (IRC) gerçek zamanlı sohbet başlamıştı, tarayıcı tabanlı formlar ve sohbet odaları webi karşılıklı konuşmayla tanıştırmıştı. Herkese sosyal medya.

Yıllar içinde, bu sosyal medya teknolojilerinin eriştiği ve ulaştığı alan, ana akım kitlelerinin günlük yaşamına adaptasyonu ve kullanıcı tarafından yaratılan içeriğin çoğalmasıyla kullanıcılar arası etkileşim değişti. Geçmişte online tartışma genellikle öncüler arasından yürüyordu: Net üzerinde rahatlıkla iletişim kurabilen teknologlar ve korkutucu  ve karmaşık arayüzlerle baş edebilecek kadar teknik beceriye sahip olanlar. Bugün ise, herkesin rahatlıkla kullanabileceği, üstün vasıflı, iyi tasarlanmış tarayıcı tabanlı kullanıcı arayüzleriyle herkes tartışmaya katılabilir. Kolay, rahat ve müthiş kuvvetli, sadece teknoloji sayesinde değil, tenolojinin insanları birbiriyle iletişim kurmasını etkileme biçiminden dolayı da.

Sosyal Medyanın Doğasında Çekicilik Var

Sosyal medyanın yaygınlaşması internet kullanımının artmasının ve gittikçe daha çok insanın sürekli açık, geniş bant erişim olanağına kavuşmasının doğal bir uzantısı. Gittikçe daha çok insan online oldukça ve internet onların günlük yaşamlarının bir parçası haline geldikçe, en temel insan ihtiyaçlarından karşılıklı etkileşim ve aidiyet ihtiyacı da bunun doğal bir sonucu oluyor. Biyolojik olarak sosyal olmaya ve toplu yaşamaya programlanmış varlıklarız. Diğer insanlarla etkileşime girmek DNA’mızda yazılı, kim ve ne olduğumuzun bir parçası ve bu online ortamda da böyle. Çoğumuza sosyal medyanın olağanüstü cezbedici gelmesinin sebeplerinde biri de bu.

Sosyal Medya Korkulacak Bir Şey Değildir

Çekici olabilir; ancak pek çok pazarlamacıya böylesine karşılıklı etkileşime dayanan, her şeyin olabildiği, tüketicinin şampiyon olduğu bir dünya zorlu, hatta korkunç gelebilir. Burada kuralları pazarlamacılar değil, aldatıcı pazarlama girişimlerini bir kilometre uzaktan fark edip onları yanlarına yaklaştırmayan, bilinçli medya tüketicileri belirliyor. Bu dinamik, tahmin edilemez bir dünya ve yanlış bir şey yaparsanız, göz açıp kapayıncaya kadar tüm dünyaya yayılan bir tepkiyle karşılaşmanız işten bile değil.

Endişelenmeli miyiz? Belki; ancak sosyal medyanın son tahlilde insanların birbiriyle konuşması, iletişim kurması ve paylaşmasından ibaret olduğunu unutmamalısınız. Pazarlama sektöründe her şey insanla ilgilidir veya en azında böyle olmalıdır: Onları aldatmak ve onlarla iletişim kurmak. Pazarlamacı olarak onlarla iletişim kurmak istediğiniz insanlarla konuşmak gerçekten de bu kadar ürkütücü bir hedef mi?

Seninle veya Sensiz – Dahil Olmak Neden İyidir?

Fakat bu herkese açık sohbeti nasıl kontrol edebilirim diye şikayet ettiğinizi duyar gibiyim. Edemezsiniz, denemeyin bile. Bu sohbetin bir parçası olmayı tercih edebilir ve gideceği yönü olumlu etkilemeye çalışabilirsiniz. Sosyal medya pazarlamasının özü budur.

Kesin olan bir şey var: Müşterileriniz zaten birbirleriyle online ortamda konuşuyor, sektörünüz, rakipleriniz, firmanız, markanız ve yaptığınız işi ilgilendiren diğer konular hakkında konuşuyorlar. Sohbet siz katılsanız da katılmasanız da devam ediyor. Tabii ki bu toplulukların ne hakkında konuştuklarını bilmek, onları dinlemek, onlara dahil olmak, onlarla ilişkiler geliştirmek, uzak da durup da merak etmekten iyidir.

Etkin sosyal medya pazarlaması evde ürün tanıtımında balyoz yaklaşımını terk etmektir. Pazarlama martavallarını potansiyel müşterilerinizin kafasına kafasına indirmekten vazgeçmek ve bunun yerine tüketicileri kazanmanın inceliklerini becerebilecek hale gelmektir. İnsanların ilgilendikleri, hakkında konuştukları şeyleri keşfetmek ve onlara yararlı bilgiler, öneriler ve içerik sunabilmektir. Onlarla konuşun ve en önemlisi onları dinleyin. Eğer bunu etkin bir şekilde yapabilirseniz, o zaman sosyal medyanın kurumunuzun online profili üzerinde muazzam olumlu bir etkisi olabilir.

Sosyal medya pazarlaması oyuna ne kadar derinlemesine dalmak istediğiniz, işiniz, müşterilerinize, hedefinize ve genel dijital pazarlama stratejinize sıkı sıkıya bağlı. Ancak dışarıda herkese uygun bir şeyler var. Aşağıda müşterilerinizle online sosyal kanallar aracılığıyla temas kurmanın potansiyel  getirilerinden bazılarını görebilirsiniz:

  • Bilgiye sürekli erişim: Müşterilerinizin gerçek düşüncelerini öğrenin. Ürünlerinizi, hizmetlerinizi, markalarınızı, sektörünüzü ve genel ilgi alanlarını nasıl algıladıklarına dair paha biçilmez bilgiler edinin. Müşterilerinizin etkin bir dijital reklam için kilit önemde olduğunu bilmek ve onlarla sosyal platformlarda buluşmak, zorlayıcı bir görüntü vermeden müthiş bilgiler kazanmanıza sebep olabilir.
  • Yüksek profil: Sosyal medya yoluyla proaktif bir tutum sergilediğinizde, soruları cevapsız bırakmadığınız görülecek ve uzman olduğunuz alanda otorite olarak kabul edilip yardıma hazır bir oyuncu olarak nam salacaksınız.
  • Oyunu dengelemek: Odak grupları, pazar araştırmaları ve diğer yöntemlerle tüketici duyarlılığı ölçmek pahalıdır ve küçük işletmelerin boyunu aşar. Oysa sosyal ağlarda, her kurum tüketicilerin neler hakkında konuştuğunu ve neler hissettiğini, çok az veya sıfır maliyetle öğrenebilir.
  • Yön verenleri yönlendirmek: Sosyal medya çevrelerindeki en aktif insanlar genellikle sizin hedef müşteri kitlenizin de bir parçasıdır ve yön verenler olarak sınıflandırılırlar. Pazarın tamamına oranla sayıca az olsalar da, bu etkili kişiler online kullanıcıların güvenini ve saygısını kazanmışlardır ve onların hakkınızda sarf edeceği olumlu birkaç cümle online itibarınızı bulutlara çıkarabilir.
  • Marka yandaşlığını benimseyip büyütmek: Markanız hakkında halihazırda olumlu düşüncelere sahip insanlarla pozitif iletişim kurarak online sosyal medyada kurumunuza gönüllü olarak sahip çıkacak tutkulu marka misyonerleri yaratabilirsiniz. En iyi marka savunucularınız işletmenizin içinden çıkabilir – çalışmalarınızı sosyal medyada aktif olmaya teşvik ederek erişim alanınızı katbekat büyütebilir.
  • Yayılma: Sosyal medyanın en güçlü yönlerinden biri de viral propaganda kapasitesidir. Dilden dile pazarlamanın online dengidir, aralarındaki tek fark sözün online dünyada çok daha hızlı haraket etmesidir. İster YouTube’da bir video, ister şirketiniz hakkında yüksek profilli bir haber dosyası, isterse blogunuza gelen takipçilerinizle paylaşmak için seçtiğiniz bir post olsun, doğru noktaya bastıysanız bir anda her yere yayılır ve profilinizi zıplatır. Doğru yaparsanız, yaptığınız işi tanıtmak için bundan daha etkili bir yol yoktur.
  • Kalabalığın bilgeliği: Ne derler bilirsiniz, bir elin nesi var, iki elin sesi var. Yüzlerce, hatta binlerce el daha iyi olur herhalde. Zeki firmalar online toplulukların kolektif zekasından faydalanmanın, iş yaşamlarındaki en zorlu meselelerin üstesinden gelmelerine yardımcı olduğunu fark ettiler. Sosyal medyayı kullanarak online topluluklardan veri elde etmek etkin ve maliyeti makul bir yol. İşinizde karşılaştığınız gerçek açmazları çözmenize yardım ettiği gibi, araştırma, tasarım ve geliştirmeyle ilgili, müşterilerinizin gerçekten ne istediğine dayanan, gerçekçi kararlar almanıza yardımcı olur. İşte size radikal bir kavram.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir